Ibuprofen

Hlavní Kukuřice

Návod k použití:

Ceny v online lékárnách:

Ibuprofen je nesteroidní syntetické léčivo s analgetickými, protizánětlivými a antipyretickými účinky.

farmaceutický účinek

Aktivní složkou léčiva je ibuprofen, derivát kyseliny fenylpropionové.

Ibuprofen je nejúčinnější při zánětlivých bolestech. Antipyretický účinek je velmi podobný kyselině acetylsalicylové. Potlačuje adhezi krevních destiček, zlepšuje mikrocirkulaci a snižuje zánět.

Při externím nanášení má mast Ibuprofen silný analgetický účinek, snižuje hyperemii, ranní ztuhlost a otoky.

Droga je zařazena na seznam základních léků Světové zdravotnické organizace, její účinnost a bezpečnost byla studována a klinicky testována.

Formulář vydání

Ibuprofen je dostupný ve formě tablet, suspenze a masti.

  • Tablety ibuprofenu jsou kulaté, hladké, bikonvexní bílé. Jedna tableta obsahuje 200 mg nebo 400 mg účinné látky. Pomocné látky - stearan hořečnatý, mastek, laktóza, bramborový škrob, koloidní oxid křemičitý, povidon 25. 10, 20 a 100 kusů v balení;
  • Potahované tablety s prodlouženým uvolňováním ibuprofenu. Jedna tableta obsahuje 800 mg účinné látky. 7, 14 a 60 kusů v balení;
  • Pastilky. Jedna tableta obsahuje 200 mg účinné látky;
  • Tobolky s prodlouženým uvolňováním. Každá tobolka obsahuje 300 mg účinné látky;
  • Suspenze Ibuprofen pro perorální podání je homogenní, žlutá, s vůní pomeranče. 5 ml suspenze obsahuje 100 mg účinné látky. K dispozici v lahvích o objemu 100 ml, v lepenkové krabici s odměrkou;
  • 5% krém a gel pro vnější použití.

Indikace pro použití ibuprofenu

Ibuprofen je indikován pro:

  • Symptomatická léčba chřipky a ARVI;
  • Artróza;
  • Psoriatická artritida;
  • Cervikální spondylóza;
  • Barre-Lieuův syndrom;
  • Cervikální migréna;
  • Burzitida;
  • Ankylozující spondylitida;
  • Neuralgická amyotrofie;
  • Myalgie;
  • Nefrotický syndrom;
  • Posturální hypotenze (při užívání antihypertenziv);
  • Horečné stavy různých etymologií;
  • Traumatický zánět měkkých tkání a pohybového aparátu;
  • Syndrom vertebrální arterie;
  • Neuralgie;
  • Tendinitida;
  • Hematomy.

Ibuprofen je také indikován k léčbě podvrtnutí vazivového aparátu, revmatoidní artritidy, radikulitidy a kloubního syndromu (s exacerbací dny).

Jako adjuvans je ibuprofen indikován k použití v:

  • Zápal plic;
  • Pooperační, bolesti zubů a hlavy;
  • Infekční a zánětlivá onemocnění ORL - faryngitida, tonzilitida, rýma, laryngitida, sinusitida;
  • Bronchitida;
  • Panikulitida;
  • Primární dysmenorea;
  • Algodismenorea;
  • Zánětlivé procesy v malé pánvi;
  • Adnexitida.

Kontraindikace

Podle pokynů je ibuprofen kontraindikován:

  • Přecitlivělost na léčivo;
  • Exacerbace žaludečních vředů nebo duodenálních vředů a ulcerózní kolitidy;
  • Nemoci zrakového nervu a poruchy barevného vidění;
  • "Aspirin" astma;
  • Arteriální hypertenze;
  • Scotome;
  • Amblyopia;
  • Těžká renální nebo jaterní dysfunkce, stejně jako jaterní cirhóza s portální hypertenzí;
  • Srdeční selhání;
  • Otok;
  • Hemofilie;
  • Hypokoagulace;
  • Leukopenie;
  • Patologie vestibulárního aparátu;
  • Nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
  • III trimestr těhotenství.

Podle pokynů je Ibuprofen předepsán s opatrností, pokud:

  • Chronické srdeční selhání,
  • Souběžná onemocnění jater a ledvin,
  • Enteritida;
  • Ihned po operaci;
  • S dyspeptickými příznaky před zahájením léčby;
  • Zánět žaludku;
  • Kolitida;
  • Děti do 12 let.

Při užívání ibuprofenu je nutné provádět systematické monitorování periferního krevního obrazu a funkce jater a ledvin.

Návod k použití ibuprofenu

Podle pokynů se ibuprofen užívá perorálně po jídle..

Denní dávka léku závisí na nemoci:

  • U osteoartrózy, algodismenorey, psoriatické artritidy a ankylozující spondylartritidy se dospělým předepisuje 400-600 mg 3-4krát denně;
  • U revmatoidní artritidy se užívá zvýšená dávka, 800 mg třikrát denně;
  • Na poranění měkkých tkání a podvrtnutí se používají tablety Ibuprofenu s prodlouženým účinkem - 1600-2400 mg jednou denně, nejlépe před spaním;
  • U syndromu středně silné bolesti užívejte 1 200 mg denně;
  • U febrilního syndromu, který vznikl po imunizaci, se použije 50 mg, v případě potřeby lze podávání opakovat po 6 hodinách, avšak ne více než 100 mg denně.

V případě horečnatých stavů u dětí starších 12 let se dávka ibuprofenu vypočítá ke snížení tělesné teploty:

  • Nad 39,2 stupňů C - 10 mg na 1 kg tělesné hmotnosti denně;
  • Pod 39,2 ° C - 5 mg na 1 kg tělesné hmotnosti denně.

Ibuprofen pastilky se používají k léčbě ORL chorob rozpuštěním v ústech pod jazykem. Děti starší 12 let a dospělí jsou předepisováni 200-400 mg 2-3krát denně.

Perorální suspenze se obvykle předepisuje dětem. Průměrná jednotlivá dávka užívaná třikrát denně je:

  • 1 až 3 roky - 100 mg;
  • Od 4 do 6 let - 150 mg;
  • 7-9 let - 200 mg;
  • 10-12 let - 300 mg.

Topicky naneste Ibuprofen gel nebo krém, naneste a otřete, dokud se úplně neabsorbuje na postiženou oblast 3-4krát denně. Ošetření lze provést do 2-3 týdnů.

Vedlejší efekty

Podle pokynů je Ibuprofen poměrně bezpečný lék a je obvykle dobře snášen. Při aplikaci se mohou objevit některé nežádoucí účinky:

Trávicí systém: častěji se vyskytují průjem, zvracení, nevolnost, anorexie, epigastrické nepohodlí, erozivní a ulcerózní léze gastrointestinálního traktu; mnohem méně často dysfunkce jater nebo krvácení z gastrointestinálního traktu.

Nervový systém: mohou se objevit bolesti hlavy nebo závratě, poruchy spánku nebo neklid, poruchy zraku.

Oběhový systém: nežádoucí účinky jsou pozorovány pouze při dlouhodobém užívání léku - trombocytopenie, anémie, agranulocytóza.

Močový systém: při dlouhodobém užívání ibuprofenu může dojít k poškození ledvin.

Alergické reakce lze pozorovat jak při užívání léku dovnitř, tak při vnější aplikaci ve formě zarudnutí kůže, kožní vyrážky, Quinckeho edému, pocitu pálení. Bronchospastický syndrom a aseptická meningitida se vyskytují mnohem méně často..

Ibuprofen je kontraindikován ve třetím trimestru těhotenství. Aplikace v I. a II. Trimestru je možná striktně podle indikací lékaře.

Během laktace lze ibuprofen používat v nízkých dávkách proti bolesti a horečce. Vzhledem k tomu, že se léčivo vylučuje do mateřského mléka, je užívání v dávkách nad 800 mg denně kontraindikováno..

Podmínky skladování

Ibuprofen je lék na předpis. Doba použitelnosti - 3 roky.

Ibuprofen

Složení

Složení tablet: ibuprofen (200/400/500 mg), bramborový škrob, stearát hořečnatý, aerosil, vanilin, včelí vosk, jedlá želatina, barvivo azorubin, hydrogenuhličitan hořečnatý, pšeničná mouka, nízkomolekulární povidon, sacharóza, oxid titaničitý.

V masti a gelu je účinná látka obsažena v koncentraci 50 mg / g, v suspenzi - v koncentraci 20 mg / ml.

Pomocné složky gelu: ibuprofen (50 mg / g), ethanol, propylenglykol, dimexid, karbomer 940, triethanolamin, neroli a levandulový olej, methylparahydroxybenzoát, čištěná voda.

Pomocné složky masti: dimethylsulfoxid, makrogol 400 a 1500.

Čípek ibuprofenu obsahuje 60 mg účinné látky a pevného tuku.

Formulář vydání

  • Ibuprofenová mast 5% (25 g);
  • Tablety ibuprofenu 200 a 400 mg;
  • Ibuprofenový gel 5% (20 a 50 g);
  • čípky Ibuprofen 60 mg;
  • Pediatrická ibuprofenová perorální suspenze (20 mg / ml 100 ml).

ATX kód pro suspenzi, rektální čípky, tablety - M01AE01, pro externí terapii (masti a gel) - M02AA13.

farmaceutický účinek

Protizánětlivé, antipyretické, analgetické.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Účinky léčiva jsou způsobeny potlačením biosyntézy Pg inhibicí enzymu COX.

Potlačuje agregaci krevních destiček. Neovlivňuje bílkoviny, které se podílejí na srážení krve. Mírně prodlužuje dobu krvácení.

Při vnější aplikaci má pacient útlum bolesti kloubů v klidu a v pohybu; snížení ranní ztuhlosti, otoků a otoků kloubů, zvýšení pružnosti a rozsahu pohybu kloubů.

Při perorálním podání se dobře vstřebává (o 80%) v zažívacím traktu. Současný příjem s jídlem zpomaluje vstřebávání, ale neovlivňuje jeho objem. TSmax - 2-4 hodiny.

Podchlazení se projeví 1 hodinu po požití. T1 / 2 - od 2 do 4 hodin. Komunikace s plazmatickými proteiny - 90-99%.

Pomalu proniká do kloubní dutiny, je zadržován v synoviální tkáni, ve které se hromadí ve vyšší koncentraci než v plazmě.

K dosažení protizánětlivého účinku trvá několik dní až 2 týdny systematického užívání drogy.

Biologická aktivita spojená s S-enantiomerem.

Po absorpci se farmakologicky neaktivní R-forma (asi 60%) pomalu transformuje do S-formy. Metabolické produkty se vylučují hlavně ledvinami a částečně žlučí. V čisté formě se nevylučuje více než 1% ibuprofenu.

Látka není stanovena v mateřském mléce. Úplná eliminace se provádí do 24 hodin.

Indikace pro použití

Ibuprofen - co to je?

Ibuprofen je nenarkotické analgetikum, které patří do skupiny NSAID. Má výraznou protizánětlivou aktivitu.

Tyto vlastnosti umožňují použití léku v případě horka a bolesti (nízké a střední intenzity), revmatické polymyalgie, zánětlivě-degenerativních onemocnění ODA.

Ibuprofen je WHO zařazen na seznam základních léků.

K čemu jsou tablety ibuprofenu?

Tablety jsou předepsány pro:

  • zánětlivá onemocnění páteře a kloubů (ankylozující spondylartritida, dna a revmatoidní artritida, osteoartritida atd.);
  • mírná bolest různé etiologie (lék pomáhá při bolestech během menstruace, při bolestech zubů, při bolestech hlavy, migrénách, myalgii, neuralgii, poúrazových a pooperačních bolestech atd.);
  • horečka způsobená infekčními nebo nachlazeními.

Ibuprofen - proč tyto pilulky?

Je třeba si uvědomit, že tablety (stejně jako jiné dávkové formy) jsou určeny pro symptomatickou terapii, snižující intenzitu bolesti a zmírňující zánět, lék nemá žádný vliv na progresi patologie.

Indikace pro použití gelu a masti

Ibuprofenový gel a mast jsou účinné při zánětlivě-degenerativních onemocněních pohybového aparátu:

  • psoriatická, dnová a revmatoidní artritida;
  • humeroskapulární periartritida;
  • osteoartróza;
  • radikulární syndrom s osteochondrózou;
  • ankylozující spondylitida;
  • bursitida;
  • ischias;
  • ústřel;
  • radikulitida;
  • myalgie;
  • tendovaginitida;
  • tendinitida;
  • zhoršená dna;
  • poranění, při nichž nedojde k porušení integrity měkkých tkání (prasknutí / vyvrtnutí vazů, vykloubení, pohmoždění, poúrazový edém atd.).

Indikace pro použití čípků a sirupu

Ibuprofenový sirup a čípky jsou dávkové formy, které byly vyvinuty speciálně pro použití v pediatrické praxi. Jsou předepsány dětem pro:

  • snížení teploty ARVI, dětských infekcí, chřipky a jiných infekčních a zánětlivých onemocnění doprovázených hypertermií;
  • snížení teploty během postvakcinačních reakcí;
  • snížení intenzity mírné / středně silné bolesti (lék lze použít na bolesti zubů a hlavy, bolesti uší nebo krku, poškození vazů, neuralgii atd.).

Čípky jsou určeny pro děti ve věku 3 až 24 měsíců, sirup Ibuprofen se používá k léčbě dětí ve věku od 3 do 12 let.

Na co se používá ibuprofen ve formě injekčního roztoku??

Injekce se používají k léčbě ICHS u předčasně narozených dětí.

Kontraindikace

  • úplná nebo částečná kombinace příznaků triády Fernand-Vidal (včetně anamnézy);
  • přítomnost eroze a vředů v zažívacím kanálu;
  • poruchy hemostázy;
  • aktivní krvácení ze žaludku / střeva;
  • závažné selhání jater;
  • progresivní onemocnění ledvin;
  • selhání ledvin, ve kterém Clcr nepřesahuje 30 ml / min;
  • stavy po CABG (bypass koronární arterie);
  • chronické zánětlivé procesy ve střevech;
  • potvrzená hyperkalemie;
  • 3. trimestr těhotenství;
  • přecitlivělost.

V pediatrii se suspenze a čípky používají od 3 měsíců, tablety - od 6 let.

Při předepisování přípravku Ibuprofen pro:

  • cirhóza jater, která je komplikována portální hypertenzí;
  • zánět žaludku;
  • kolitida;
  • enteritida;
  • anamnéza žaludečního / duodenálního vředu;
  • nefrotický syndrom;
  • nedostatečnost funkce srdce, ledvin nebo jater;
  • Ischemická choroba srdeční;
  • arteriální hypertenze;
  • cerebrovaskulární onemocnění;
  • dys- nebo hyperlipidemie;
  • onemocnění periferních tepen;
  • přítomnost infekce Helicobacter pylori;
  • závažné somatické patologie;
  • krevní nemoci neznámé etiologie.

S opatrností je lék předepisován osobám trpícím alkoholismem, dlouhodobým užíváním NSAID, užíváním perorálních kortikosteroidů, SSRI, antiagregačních látek a antikoagulancií, v prvních 26-27 týdnech těhotenství, kojícím ženám.

Děti do jednoho roku by měly dostávat lék pouze na doporučení pediatra..

Vedlejší efekty

V anotaci dávkových forem pro orální podání a rektálních čípků jsou uvedeny následující nežádoucí účinky:

  • NSAID - gastropatie, suchost, podráždění a / nebo ulcerace ústní sliznice, bolest v ústech, pankreatitida, aftózní stomatitida;
  • hepatitida;
  • bronchospazmus, dušnost;
  • hluk / zvonění v uších, ztráta sluchu;
  • dvojité vidění nebo snížená jasnost vizuálních obrazů, podráždění a suchost očí, toxické poškození optického nervu, skotom, otoky očních víček, otoky spojivek;
  • nervozita, bolest hlavy, úzkost, zmatenost, nespavost / ospalost, závratě, mentální a motorické neklid, halucinace, deprese, aseptická meningitida (vzácné a hlavně u pacientů s autoimunitními chorobami);
  • snížená kontraktilita srdečního svalu, zvýšený krevní tlak, tachykardie;
    ARF, polyurie, nefrotický syndrom, alergická nefritida, cystitida;
  • reakce přecitlivělosti;
  • anémie, trombocyto- a leukopenie, Werlhofova choroba, agranulocytóza;
  • zvýšené pocení.

Pravděpodobnost poškození zraku, rozvoje žaludečního / střevního krvácení a ulcerace stěn zažívacího traktu se zvyšuje při dlouhodobém užívání vysokých dávek ibuprofenu.

Lék ovlivňuje laboratorní parametry, jmenovitě:

  • zvyšuje dobu krvácení;
  • snižuje koncentraci glukózy v séru, Clcr, hladinu hematokritu a hemoglobinu;
  • zvyšuje aktivitu jaterních transamináz;
  • zvyšuje koncentraci kreatininu v séru.

Nežádoucí účinky při místní aplikaci ve formě gelu / masti:

  • pocit brnění / pálení;
  • hyperemie kůže.

Při dlouhodobém používání externí terapie se mohou vyvinout systémové účinky vlastní všem NSAID.

Návod k použití ibuprofenu (metoda a dávkování)

Tablety ibuprofenu, návod k použití

Optimální dávka pro děti starší 12 let a dospělé jsou 3-4 tablety po 200 mg. K dosažení požadovaného účinku lze dávku zvýšit na 1,2 g / den. (mělo by to být rozděleno do 3 kroků).

Když je dosaženo požadovaného terapeutického účinku, měla by být denní dávka snížena na 3-4 tablety 200 mg denně..

První dávka se užívá ráno před jídlem s dostatečným množstvím tekutiny (to umožní rychlejší vstřebávání léčiva v zažívacím traktu). V budoucnu se tablety budou užívat po jídle..

Nejvyšší jednotlivá dávka je 400 mg (2 tablety po 200 mg), denní dávka je 1,2 g (ne více než 6 tablet po 200 mg po dobu 24 hodin). Opakovaná dávka se nedoporučuje užívat dříve než po 4 hodinách. Bez lékařské pomoci se lék užívá nejvýše 5 dní po sobě. Odborná pomoc je nutná také v případech, kdy se tablety používají k léčbě dítěte mladšího 12 let..

Dítě ve věku 6-12 let může dostat až 4krát denně, 1 tabletu. Předpokladem je hmotnost nad 20 kg. Mezi užitím tablet by měl být dodržen interval nejméně 6 hodin. Nejvyšší dávka pro tuto skupinu pacientů je 30 mg / kg / den.

Neexistuje žádný rozdíl v tom, jak užívat léky od různých výrobců (například Ibuprofen-Belmed, Ibuprofen-Hemofarm nebo Ibuprofen-Darnitsa).

Ruční svíčka

Čípky se používají rektálně.

U bolesti a horečky by měl být lék dávkován na základě věku a hmotnosti dítěte. Jedna dávka se pohybuje od 5 do 10 mg / kg. Frekvence aplikací je 3-4 rublů / den. Nejvyšší dávka je 30 mg / kg / den.

Návod k použití pro děti naznačuje, že pacientům s hmotností od 5,5 do 8 kg (3-9 měsíců) je třeba podávat 60 mg (1 čípek) každých 6-8 hodin, avšak ne více než 3 čípky na den. Nejvyšší dávka pro pacienty s hmotností od 8 do 12,5 kg (9-24 měsíců) je 240 mg / den. (4 čípky po 60 mg).

Pro úlevu od horečky, která je důsledkem imunizace, děti do 12 měsíců. Je třeba podat 1 čípek 60 mg a v případě potřeby další 1 po 6 hodinách.

Jako antipyretikum lze čípky Ibuprofen pro děti používat nejvýše 3 dny. v řadě a jako analgetikum - ne více než 5 dní. smlouva.

Pokud horečka přetrvává i po uplynutí této doby, je třeba vyhledat lékaře.

Ibuprofen gel, návod k použití

Dospělí a děti starší 12 let by měli vytlačit proužek gelu dlouhý 4–10 cm a lehkými pohyby drogu vtírat, dokud se zcela nevstřebá do oblasti projekce bolesti.

Proceduru lze opakovat nejdříve o 4 hodiny později, během dne se ibuprofen použije ne více než 4krát. Dávka závisí na rozsahu bolestivé oblasti a pohybuje se od 50 do 125 mg.

U dětí ve věku 6-12 let se jedna dávka rovná objemu proužku gelu o délce 2 až 4 cm, lék lze použít nejvýše 3 rublů denně..

Léčba pokračuje 2 až 3 týdny.

Ibuprofenová mast, návod k použití

Masť se aplikuje zvenčí stejným způsobem jako gel. Lék se aplikuje na bolestivé místo 3 nebo 4 rublů / den. do 2-3 týdnů. Jedna dávka se rovná objemu proužku gelu o délce 5 až 10 cm.

Jak se přípravek Baby Ibuprofen (suspenze) užívá?

Suspenze je dána dětem 3 r. / Den. v dávce 5-10 mg / kg.

U dětí do jednoho roku může být lék podáván pouze podle pokynů pediatra. Nejvyšší dávka pro kojence je 10 ml / den. (2,5 ml 4 rublů / den).

Sirup pro děti od jednoho do 12 let se podává 3 rublů denně. v dávce 5 až 15 ml.

Pokud jsou očkováním způsobeny bolesti a horečka u dítěte ve věku 3–6 měsíců, měla by být podána 2 p. / Den na 5–7,6 kg tělesné hmotnosti. 2,5 ml suspenze. Po první dávce by měl být lék užit nejdříve o 6 hodin později..

Pokyny pro řešení ibuprofenu pro děti

Injekce ibuprofenu jsou předepsány výhradně pro předčasně narozené děti se srdečními patologiemi (zejména s otevřeným kanálkem botalle).

Ošetření se provádí na jednotce intenzivní péče a pod dohledem neonatologa. Ibuprofen IV se podává 3krát v intervalech 24 hodin. Dávka se volí v závislosti na hmotnosti dítěte.

První dávka je 10, druhá a třetí je 5 mg / kg.

Lék je podáván pomalu (po dobu 15 minut), nejlépe neředěný. V případě potřeby se vstřikovaný objem upraví 0,9% roztokem NaCl (nebo 5% glukózou). Zbývající nepoužitý roztok je zlikvidován.

Při určování objemu vstřikovaného roztoku se bere v úvahu celkový denní objem přidělené tekutiny.

Pokud se u dítěte po podání 1 nebo 2 dávek objeví zjevná oligurie nebo anurie, další dávka se podává až po obnovení normálního výdeje moči.

Pokud je potrubí Botalov otevřené a 24 hodin po podání poslední dávky nebo se znovu otevře, lze předepsat opakovaný průběh, který také sestává ze 3 dávek léku. Pokud v tomto případě není možné dosáhnout uzavření potrubí, může dítě vyžadovat chirurgické ošetření..

Předávkovat

  • bolest břicha;
  • letargie;
  • nevolnost / zvracení;
  • tinnitus;
  • ospalost;
  • bolest hlavy;
  • Deprese;
  • metabolická acidóza;
  • kóma;
  • Svodič přepětí;
  • bradykardie;
  • hypotenze;
  • fibrilace síní;
  • zastavení dýchání.

Léčba: výplach žaludku (doporučuje se do 1 hodiny po užití léku), jmenování enterosorbentů, nucená diuréza, hojné alkalické pití, symptomatická léčba, jejímž účelem je korekce žaludečního a střevního krvácení, krevního tlaku, rovnováhy kyselin atd..

Interakce

Léky, které indukují mikrozomální oxidaci, zvyšují produkci hydroxylovaných aktivních metabolických produktů, a tím zvyšují riziko vzniku závažných hepatotoxických reakcí. Léky, které inhibují mikrozomální oxidaci, ji naopak snižují.

Ibuprofen snižuje sodíkovou a diuretickou aktivitu hydrochlorothiazidu a furosemidu, účinnost antihypertenziv a urikosurik (včetně ACE inhibitorů a BMCC), antiagregační a protizánětlivé účinky ASA.

Potencuje účinek protidestičkových látek, nepřímých antikoagulancií, fibrinolytik, inzulínu a perorálních forem hypoglykemických léků, ulcerogenní účinek s krvácením GCS a ISS.

Absorpce léčiva se snižuje v kombinaci s cholestyraminem a antacidy. Kofein zvyšuje analgetický účinek. V kombinaci s trombolytiky a antikoagulancii zvyšuje riziko krvácení.

Cefotetan, cefoperazon, cefamandol, plikamycin a kyselina valproová zvyšují výskyt deficitu protrombinu (faktoru srážení) v krvi.

Myelotoxické léky zvyšují hematotoxicitu ibuprofenu. Přípravky Au a Cyklosporin zvyšují účinek přípravku na syntézu Pg v ledvinách, v důsledku čehož se zvyšuje jeho nefrotoxicita. Ibuprofen zase zvyšuje plazmatickou koncentraci cyklosporinu a jeho hepatotoxicitu.

Léky blokující tubulární sekreci zvyšují koncentraci ibuprofenu v krevní plazmě a snižují jeho vylučování.

Podmínky prodeje

Předpis pro tablety v latině:

Rp.: Tab. Ibuprofeni 0,2 č. 30.
D.S. 1 záložka. 3 r / d.

Podmínky skladování

Skladujte při teplotách do 25 stupňů Celsia.

Skladovatelnost

Tablety a suspenze jsou vhodné k použití do 3 let od data vydání, gel, mast a čípky - do 2 let.

speciální instrukce

U závažných patologických stavů pohybového aparátu je vhodné kombinovat externí terapii s perorálními NSAID..

Během období užívání ibuprofenu je nutné sledovat změny funkce ledvin / jater a vzorce periferní krve.

Když se objeví příznaky NSAID gastropatie, pacient potřebuje krevní test ke stanovení počtu hematokritu a Hb, analýzu výkalů pro skrytou krev, esophagogastroduodenoscopy. Aby se zabránilo rozvoji gastropatie, měl by být ibuprofen kombinován s PgE.

Pokud je nutné určit 17-KS, lék se zruší 48 hodin před zahájením studie.

Pacienti užívající ibuprofen by se měli zdržet jakékoli činnosti, která vyžaduje vysokou koncentraci pozornosti a rychlost mentálních / motorických reakcí.

Je třeba si uvědomit, že tento lék ke snížení pravděpodobnosti vzniku nežádoucích reakcí z trávicího systému by měl být používán v minimální účinné dávce a v co nejkratším možném průběhu..

Ibuprofen (ibuprofen)

Obsah

  • Strukturní vzorec
  • Latinský název látky je ibuprofen
  • Farmakologická skupina látky Ibuprofen
  • Vlastnosti látky Ibuprofen
  • Farmakologie
  • Aplikace látky Ibuprofen
  • Kontraindikace
  • Omezení použití
  • Aplikace během těhotenství a kojení
  • Nežádoucí účinky látky Ibuprofen
  • Interakce
  • Předávkovat
  • Cesta podání
  • Bezpečnostní opatření pro ibuprofen
  • Interakce s jinými účinnými látkami
  • Obchodní názvy

Strukturní vzorec

Ruské jméno

Latinský název látky je ibuprofen

Chemický název

Hrubý vzorec

Farmakologická skupina látky Ibuprofen

  • NSAID - deriváty kyseliny propionové

Nosologická klasifikace (ICD-10)

  • G43 Migréna
  • G44.2 Bolest hlavy typu napětí
  • G45.0 Syndrom vertebrobazilárního arteriálního systému
  • G54.2 Poruchy krčních kořenů nezařazené jinde
  • G54.3 Poruchy hrudních kořenů nezařazené jinde
  • G54.5 Neuralgická amyotrofie
  • H92.0 Otalgia
  • J01 Akutní sinusitida
  • J02.9 Akutní faryngitida NS
  • J03.9 Akutní tonzilitida NS (agranulocytární angina pectoris)
  • J04.0 Akutní laryngitida
  • J06 Akutní infekce horních cest dýchacích více a neurčených míst
  • J11 Chřipka, virus nebyl identifikován
  • J18 Pneumonie bez uvedení původce
  • J30 Vasomotorická a alergická rýma
  • J31.0 Chronická rýma
  • J31.2 Chronická faryngitida
  • J32 Chronická sinusitida
  • J35.0 Chronická tonzilitida
  • J37.0 Chronická laryngitida
  • J40 Bronchitida, neurčená jako akutní nebo chronická
  • K08.8.0 * Bolest zubů
  • M06.9 Revmatoidní artritida NS
  • M07.3 Jiné psoriatické artropatie (L40.5 +)
  • M10.9 Dna, nespecifikováno
  • M13.9 Artritida NS
  • M19.9 Osteoartróza NS
  • M25.5 Bolesti kloubů
  • M42 Osteochondróza páteře
  • M45 Ankylozující spondylitida
  • M47 Spondylóza
  • M54.1 Radikulopatie
  • M54.3 Ischias
  • M54.5 Bolesti dolní části zad
  • M65 Synovitida a tendosynovitida
  • M71 Ostatní burzopatie
  • M75.0 Lepivá kapsulitida na rameni
  • M77.9 Enthesopatie blíže neurčená
  • M79.0 Revmatismus NS
  • M79.1 Myalgie
  • M79.2 Neuralgie a neuritida NS
  • M79.3 Panikulitida NS
  • M89.9 Onemocnění kostí NS
  • N04 Nefrotický syndrom
  • N70 Salpingitida a ooforitida
  • N73.9 Ženské zánětlivé onemocnění pánve NS
  • N94.6 Dysmenorea nespecifikovaná
  • Q25.0 Patent ductus arteriosus
  • R07.0 Bolest v krku
  • R50.0 Horečka se zimnicí
  • R51 Bolest hlavy
  • R52.9 Bolest nespecifikovaná
  • R60.0 Lokalizovaný edém
  • R68.8.0 * Zánětlivý syndrom
  • T03.9 Několik dislokací, podvrtnutí a poranění kapsulárně vazivového aparátu kloubů NS
  • T14.0 Povrchové poranění neurčené oblasti těla
  • T14.3 Dislokace, podvrtnutí a poranění kapsulárně vazivového aparátu kloubu neurčené oblasti těla
  • T14.9 Poranění, nespecifikováno
  • Chirurgická praxe Z100 * TŘÍDA XXII

Kód CAS

Vlastnosti látky Ibuprofen

Ibuprofen je racemická směs S a R enantiomerů. Bílý nebo téměř bílý krystalický prášek, prakticky nerozpustný ve vodě, snadno rozpustný v organických rozpouštědlech (ethanol, aceton). Molekulová hmotnost 206,28.

Farmakologie

Neselektivně inhibuje COX-1 a COX-2, snižuje syntézu PG. Protizánětlivý účinek je spojen se snížením vaskulární permeability, zlepšením mikrocirkulace, snížením uvolňování zánětlivých mediátorů (PG, kininy, LT) z buněk a potlačením dodávky energie zánětlivého procesu. Analgetický účinek je způsoben snížením intenzity zánětu, snížením produkce bradykininu a jeho algogenicity. U revmatoidní artritidy postihuje hlavně exsudativní a částečně proliferativní složky zánětlivé odpovědi, má rychlý a výrazný analgetický účinek, snižuje otoky, ranní ztuhlost a omezenou pohyblivost kloubů. Snížení excitability tepelně regulačních center diencephalonu vede k antipyretickému působení. Závažnost antipyretického účinku závisí na počáteční tělesné teplotě a dávce. Při jedné dávce účinek trvá až 8 hodin, u primární dysmenorey snižuje nitroděložní tlak a frekvenci kontrakcí dělohy. Reverzibilně inhibuje agregaci krevních destiček.

Protože PG oddaluje uzavření ductus arteriosus po narození, považuje se potlačení COX za hlavní mechanismus účinku ibuprofenu, pokud je podáván i.v. kojencům s ductus arteriosus..

Při perorálním podání se dobře vstřebává z gastrointestinálního traktu. Cmax vytvořeno do 1 hodiny, pokud je užíváno po jídle - do 1,5-2,5 hodiny. Vazba na plazmatické bílkoviny - 90%. Pomalu proniká do kloubní dutiny, ale zůstává v synoviální tkáni a vytváří v ní vyšší koncentrace než v plazmě. Biologická aktivita je spojena s S-enantiomerem. Po absorpci je asi 60% farmakologicky neaktivní R-formy pomalu transformováno do aktivní S-formy. Podstupuje biotransformaci. Existují 3 hlavní metabolity vylučované ledvinami. Ne více než 1% se vylučuje nezměněno močí. Má dvoufázovou kinetiku eliminace s T1/2 z plazmy 2-2,5 h (pro retardované formy - až 12 h).

Aplikace látky Ibuprofen

Pro orální podání: zánětlivá a degenerativní onemocnění pohybového aparátu, vč. revmatoidní artritida, osteoartritida, psoriatická artritida, kloubní syndrom při exacerbaci dny, ankylozující spondylitida (ankylozující spondylitida), spondylóza, Barre-Lieuův syndrom (cervikální migréna, syndrom vertebrálních tepen). Bolestivý syndrom, vč. lumbodynia, ischias, hrudní radikulární syndrom, myalgie, neuralgická amyotrofie, neuralgie, artralgie, ossalgie, bursitida, tendinitida, tendovaginitida, podvrtnutí vazivového aparátu, hematomy, traumatický zánět měkkých tkání a pohybového aparátu, syndrom pooperační bolesti, doprovázený bolesti hlavy a zubů, orální chirurgie. Horečné stavy různého původu (včetně po imunizaci), s chřipkou a ARVI. Jako pomocný prostředek: infekční a zánětlivá onemocnění orgánů ORL (tonzilitida, faryngitida, laryngitida, sinusitida, rýma), bronchitida, pneumonie, zánětlivé procesy v malé pánvi, adnexitida, algodismenorea, pannikulitida, nefrotický syndrom (ke snížení závažnosti proteinurie).

Pro vnější použití: zánětlivá a degenerativní onemocnění pohybového aparátu: artritida (revmatická, psoriatická), kloubní syndrom při revmatismu a exacerbaci dny, periartritida ramenní lopatky, ankylozující spondylitida, osteoartritida deformans, osteochondróza s radikulární, tendaginitidou, tendinitidou, lumbago, ischias; bolesti svalů, poranění bez narušení integrity měkkých tkání (včetně vykloubení, protažení nebo prasknutí svalů a vazů, pohmoždění, poúrazový edém měkkých tkání).

Pro intravenózní podání (pouze u novorozenců): léčba hemodynamicky významného ductus arteriosus u předčasně narozených dětí s gestačním věkem do 34 týdnů.

Pro rektální použití (děti od 3 měsíců do 2 let): jako antipyretikum - akutní respirační infekce, akutní respirační virové infekce, chřipka, jiná infekční a zánětlivá onemocnění doprovázená zvýšením tělesné teploty; postvakcinační reakce. Jako lék proti bolesti - bolestivý syndrom mírné až střední intenzity (včetně bolesti hlavy a zubů, migrény, neuralgie, bolesti uší a krku, bolesti s podvrtnutím).

Kontraindikace

Přecitlivělost. Pro perorální podání: erozivní a ulcerativní onemocnění gastrointestinálního traktu ve fázi exacerbace (včetně peptického vředu žaludku a dvanáctníku, Crohnovy choroby, ulcerózní kolitidy, peptického vředu), „aspirinové“ bronchiální astma, kopřivka, rýma, vyvolané příjmem salicylátů nebo další NSAID; poruchy krvácení (včetně hemofilie, hypokoagulace, hemoragické diatézy), onemocnění zrakového nervu, skotom, amblyopie, poruchy barevného vidění, astma, leukopenie, trombocytopenie, hemoragická diatéza, potvrzená hyperkalemie, závažné selhání jater nebo aktivní onemocnění jater, závažné selhání ledvin (IV clearance kreatininu: život ohrožující infekce, klinicky závažné krvácení (zejména intrakraniální nebo gastrointestinální), trombocytopenie nebo porucha srážení krve, významná renální dysfunkce, vrozená srdeční choroba, u které je předpokladem uspokojivého výsledku ductus arteriosus plicní nebo systémový oběh (např. plicní atrézie, těžká Fallotova tetralogie, těžká koarktace aorty); diagnostikována nebo podezření na nekrotizující enterokolitidu.

Pro vnější použití: plačící dermatózy, ekzémy, narušení integrity pokožky (včetně infikovaných odřenin a ran).

Omezení použití

Historie žaludečních vředů a duodenálních vředů, arteriální hypertenze, ztráta sluchu, patologie vestibulárního aparátu, stáří, podezření na infekční onemocnění (pro IV použití).

Aplikace během těhotenství a kojení

Kontraindikováno ve III. Trimestru těhotenství, v I. a II. Trimestru - s opatrností.

Během léčby by mělo být kojení přerušeno.

Nežádoucí účinky látky Ibuprofen

Systémové účinky

Ze zažívacího traktu: nevolnost, zvracení, NSAID-gastropatie (snížená chuť k jídlu, bolest a nepohodlí v epigastrické oblasti, bolest břicha), podráždění, suchost sliznice nebo bolest v ústní dutině, ulcerace sliznice dásní, aftózní stomatitida, pankreatitida, zácpa / průjem, plynatost, poruchy trávení, případně - erozivní a ulcerózní léze a krvácení z gastrointestinálního traktu, porucha funkce jater.

Z nervového systému a smyslových orgánů: bolest hlavy, ospalost, úzkost, nervozita, podrážděnost, psychomotorická agitace, zmatenost, halucinace, aseptická meningitida (častěji u pacientů s autoimunitními chorobami), porucha sluchu, zvonění v uších, reverzibilní toxická amblyopie, nejasné vidění nebo dvojité vidění, suché a podrážděné oči, otoky spojivek a víček (alergická geneze), skotom.

Ze strany kardiovaskulárního systému a krve (hematopoéza, hemostáza): srdeční selhání, tachykardie, zvýšený krevní tlak, eozinofilie, anémie, vč. hemolytická, trombocytopenická purpura, agranulocytóza, leukopenie.

Z dýchacího systému: dušnost, bronchospazmus.

Z urogenitálního systému: edematózní syndrom, porucha funkce ledvin, akutní selhání ledvin, polyurie, cystitida.

Alergické reakce: kožní vyrážka (erytematózní, kopřivka), svědění, kopřivka, alergická rýma, alergická nefritida, Quinckeho edém, anafylaktické reakce, vč. anafylaktický šok, exsudativní multiformní erytém (včetně Stevens-Johnsonova syndromu), toxická epidermální nekrolýza.

Ostatní: zvýšené pocení, horečka.

S zapnutím / v úvodu

Ze strany krevního systému: poruchy srážení krve vedoucí ke krvácení a krvácení, vč. střevní a intrakraniální, respirační poruchy a plicní krvácení.

Ze zažívacího traktu: střevní obstrukce a perforace.

Z ledvin: pokles objemu generovaného moči, přítomnost krve v moči.

V současné době existují údaje o přibližně 1 000 předčasně narozených dětech v literatuře o ibuprofenu a z klinických studií s iv ibuprofenem. Je obtížné posoudit příčiny nežádoucích účinků pozorovaných u předčasně narozených dětí. mohou být spojeny jak s hemodynamickými účinky patentového ductus arteriosus, tak s přímými účinky ibuprofenu.

Jsou popsány následující nežádoucí účinky:

Z hematopoetického a lymfatického systému:> 1/10 - trombocytopenie, neutropenie.

Z nervového systému:> 1/100, 1/10 - bronchopulmonální dysplázie; > 1/100, 1/1000, 1/100, 1/1000, 1/100, 1/1000, 1/10 - zvýšení koncentrace kreatininu v krvi, snížení koncentrace sodíku v krvi.

Pro vnější použití

Podráždění kůže ve formě zarudnutí, otoku, vyrážky nebo svědění; při dlouhodobém užívání - systémové nežádoucí reakce.

Interakce

Je třeba se vyhnout současnému užívání dvou nebo více NSAID z důvodu zvýšeného rizika nežádoucích účinků. Současné užívání ibuprofenu snižuje protizánětlivý a antiagregační účinek kyseliny acetylsalicylové (je možné zvýšit výskyt akutní koronární nedostatečnosti u pacientů, kteří po zahájení léčby ibuprofenem dostávají nízké dávky kyseliny acetylsalicylové jako protidestičkové látky). Při použití s ​​trombolytiky (altepláza, streptokináza, urokináza) se současně zvyšuje riziko krvácení. Ibuprofen zvyšuje účinek nepřímých antikoagulancií, antiagregačních látek, fibrinolytik.

Induktory mikrozomální oxidace (fenytoin, ethanol, barbituráty, rifampicin, fenylbutazon, tricyklická antidepresiva) zvyšují produkci hydroxylovaných aktivních metabolitů a zvyšují riziko vzniku závažných hepatotoxických reakcí. Inhibitory mikrozomální oxidace snižují riziko hepatotoxických účinků.

Antacida a cholestyramin snižují absorpci ibuprofenu. Kofein zvyšuje analgetický účinek ibuprofenu. Cefamandol, cefoperazon, cefotetan, kyselina valproová zvyšují výskyt hypoprotrombinemie.

Myelotoxické léky zvyšují projevy hematotoxicity ibuprofenu. Cyklosporinové a zlaté přípravky zvyšují účinek ibuprofenu na syntézu PG v ledvinách, což se projevuje zvýšením nefrotoxicity. Ibuprofen zvyšuje plazmatickou koncentraci cyklosporinu a pravděpodobnost rozvoje jeho hepatotoxických účinků. Léky, které blokují tubulární sekreci, snižují vylučování a zvyšují plazmatickou koncentraci ibuprofenu.

Ibuprofen snižuje účinek antihypertenziv (včetně CCB a ACE inhibitorů), natriuretickou a diuretickou aktivitu furosemidu a hydrochlorothiazidu a účinnost urikosurik. Posiluje vedlejší účinky mineralokortikoidů, glukokortikoidů, estrogenů, ethanolu. Zvyšuje účinek perorálních hypoglykemických léků a inzulínu. Zvyšuje koncentraci přípravků digoxinu, lithia a methotrexátu v krvi. Ibuprofen může snižovat clearance aminoglykosidů (při současném podávání se může zvýšit riziko nefrotoxicity a ototoxicity).

Ibuprofen pro intravenózní podání by neměl být mísen s jinými léky.

Předávkovat

Příznaky: bolest břicha, nevolnost, zvracení, letargie, ospalost, deprese, bolest hlavy, tinnitus, metabolická acidóza, kóma, akutní selhání ledvin, hypotenze, bradykardie, tachykardie, fibrilace síní a zástava dýchání.

Léčba: výplach žaludku (pouze během první hodiny po požití), aktivní uhlí (ke snížení absorpce), alkalické pití, nucená diuréza a symptomatická léčba (korekce acidobazické rovnováhy, krevního tlaku, gastrointestinálního krvácení).

Cesta podání

Uvnitř, externě, rektálně (děti 3 měsíce - 2 roky), IV (novorozenci).

Bezpečnostní opatření pro ibuprofen

Léčba ibuprofenem by měla být prováděna v nejnižší účinné dávce, v co nejkratším možném průběhu. Během dlouhodobé léčby je nutné sledovat periferní krevní obraz a funkční stav jater a ledvin..

Vzhledem k možnosti rozvoje gastropatie NSAID je předepsáno s opatrností starším lidem, s anamnézou žaludečních vředů a jiných gastrointestinálních onemocnění, gastrointestinálního krvácení, se současnou léčbou glukokortikoidy, jinými NSAID a dlouhodobou terapií. Když se objeví příznaky gastropatie, je zobrazeno pečlivé sledování (včetně esophagogastroduodenoscopy, krevního testu s určením hemoglobinu, hematokritu, okultního krevního testu stolice). Aby se zabránilo rozvoji gastropatie NSAID, doporučuje se kombinovat s PGE (misoprostol).

Předepisuje se s opatrností pacientům s poruchou funkce jater a ledvin (pravidelné sledování hladiny bilirubinu, transamináz, kreatininu, koncentrace ledvin), arteriální hypertenze a chronického srdečního selhání (denní sledování diurézy, tělesné hmotnosti, krevního tlaku). Dojde-li k poškození zraku, měla by být dávka snížena nebo léčba přerušena.

Během léčby se nedoporučuje konzumovat alkoholické nápoje.

Nelze aplikovat na otevřený povrch rány, poškozenou kůži; vyvarujte se vniknutí krému, gelu nebo masti do očí a sliznic.

Návod k použití ibuprofenu

Držitel rozhodnutí o registraci:

Kontakty pro dotazy:

Dávková forma

reg. Ne: LS-001674 ze dne 18.03.11 - neurčitě
Ibuprofen

Forma uvolňování, balení a složení léčiva Ibuprofen

Potahované tablety od světle růžové po růžovou, kulaté, bikonvexní; průřez ukazuje dvě vrstvy: jádro je bílé a skořápka je od světle růžové po růžovou.

1 záložka.
ibuprofen200 mg

Pomocné látky: bramborový škrob 38 mg, stearát hořečnatý 2 mg, koloidní oxid křemičitý (aerosil) 3,35 mg, vanilin 1,5 mcg, včelí vosk 20 mcg, potravinářská želatina 320 mcg, barvivo azorubin 8,5 mcg, hydroxykarbonát hořečnatý 39,57 mg, pšeničná mouka 17,37 mg, nízkomolekulární povidon 1,5 mg, sacharóza 144,96 mg, oxid titaničitý 2,9 mg.

10 kusů. - tvarované buněčné balení.
10 kusů. - obrysové buněčné balíčky (2) - lepenkové balíčky.
10 kusů. - obrysové buněčné balíčky (5) - lepenkové balíčky.

farmaceutický účinek

Lék patří mezi nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Má analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky. Bez rozdílu blokuje COG1 a COG2.

Mechanismus účinku ibuprofenu je způsoben inhibicí syntézy prostaglandinů - mediátorů bolesti, zánětu a hypertermické reakce.

Farmakokinetika

Absorpce - vysoká, rychle a téměř úplně absorbována z gastrointestinálního traktu. Cmax ibuprofenu v plazmě je dosaženo během 1-2 hodin po užití léku. Komunikace s plazmatickými proteiny je více než 90%, T 1/2 - 2 hodiny. Pomalu proniká do kloubní dutiny, setrvává v synoviální tkáni a vytváří v ní vyšší koncentrace než v plazmě. Po absorpci je asi 60% farmakologicky neaktivní R-formy pomalu transformováno do aktivní S-formy. Metabolizováno. Vylučuje se ledvinami (nezměněno, ne více než 1%) a v menší míře žlučí.

Indikace pro ibuprofen

  • zánětlivá onemocnění kloubů a páteře (včetně revmatoidní artritidy, ankylozující spondylitidy, osteoartritidy, dnavé artritidy);
  • syndrom mírné bolesti různé etiologie (včetně bolesti hlavy, migrény, bolesti zubů, neuralgie, myalgie, pooperační bolesti, posttraumatické bolesti, primární algodismenorea);
  • febrilní syndrom s „nachlazením“ a infekčními chorobami;
  • určený pro symptomatickou terapii, snižující bolest a zánět v době použití, neovlivňuje progresi onemocnění.
Otevřete seznam kódů ICD-10
Kód ICD-10Indikace
G43Migréna
J06.9Akutní infekce horních cest dýchacích NS
K08.8Další určené změny na zubech a jejich podpůrném aparátu (včetně zubů)
M05Séropozitivní revmatoidní artritida
M10Dna
M15Polyartróza
M25.5Bolest kloubů
M42Osteokondritida páteře
M45Ankylozující spondylitida
M54.1Radikulopatie
M54.3Ischias
M54.4Lumbago se ischiasem
M65Synovitida a tenosynovitida
M67Jiné léze synovie a šlach
M70Onemocnění měkkých tkání spojená se stresem, přetížením a tlakem
M71Ostatní burzopatie
M79Jiná onemocnění měkkých tkání nezařazená jinde
M79.1Myalgie
M79.2Neuralgie a neuritida NS
N94.4Primární dysmenorea
R50Horečka neznámého původu
R51Bolest hlavy
R52.0Ostrá bolest
R52.2Jiná přetrvávající bolest (chronická)

Dávkovací režim

Ibuprofen je předepisován dospělým a dětem starším 12 let ústy v tabletách 200 mg 3-4krát denně. K dosažení rychlého terapeutického účinku lze dávku zvýšit na 400 mg (2 tablety) třikrát denně. Po dosažení terapeutického účinku se denní dávka léčiva sníží na 600-800 mg. Ranní dávka se užívá před jídlem a zapíjí se velkým množstvím vody (pro rychlejší vstřebávání léku). Zbývající dávky se užívají po celý den po jídle..

Maximální denní dávka je 1200 mg (nepřekračujte 6 tablet za 24 hodin). Opakovaná dávka by měla být podána nejdéle o 4 hodiny později..

Nepoužívejte u dětí do 12 let bez lékařské pomoci.

Děti od 6 do 12 let: 1 tableta ne více než 4krát denně; lék lze použít pouze v případě, že tělesná hmotnost dítěte je vyšší než 20 kg. Interval mezi užitím tablet je nejméně 6 hodin (denní dávka není vyšší než 30 mg / kg).

Vedlejší účinek

Gastrointestinální trakt (GIT): NSAID gastropatie (bolesti břicha, nevolnost, zvracení, pálení žáhy, ztráta chuti k jídlu, průjem, plynatost, zácpa; zřídka - ulcerace gastrointestinální sliznice, která je v některých případech komplikována perforací a krvácením); podráždění nebo suchost ústní sliznice, bolest v ústech, ulcerace sliznice dásní, aftózní stomatitida, pankreatitida.

Hepato-biliární systém: hepatitida.

Respirační systém: dušnost, bronchospazmus.

Smyslové orgány: porucha sluchu: ztráta sluchu, zvonění nebo tinnitus; poškození zraku: toxické poškození zrakového nervu, rozmazané vidění nebo dvojité vidění, skotom, suché a podrážděné oči, otoky spojivek a víček (alergická geneze).

Centrální a periferní nervový systém: bolesti hlavy, závratě, nespavost, úzkost, nervozita a podrážděnost, psychomotorická agitace, ospalost, deprese, zmatenost, halucinace, vzácně - aseptická meningitida (častěji u pacientů s autoimunitními chorobami).

Kardiovaskulární systém: srdeční selhání, tachykardie, zvýšený krevní tlak.

Močový systém: akutní selhání ledvin, alergická nefritida, nefrotický syndrom (edém), polyurie, cystitida.

Alergické reakce: kožní vyrážka (obvykle erytematózní nebo kopřivka), pruritus, Quinckeho edém, anafylaktoidní reakce, anafylaktický šok, bronchospazmus nebo dušnost, horečka, exsudativní multiformní erytém (včetně Stevens-Johnsonova syndromu), toxický epidermální syndrom, eozinofilie, alergická rýma.

Hematopoetické orgány: anémie (včetně hemolytické, aplastické), trombocytopenie a trombocytopenická purpura, agranulocytóza, leukopenie.

Ostatní: zvýšené pocení.

Riziko ulcerace sliznice gastrointestinálního traktu, krvácení (gastrointestinální, gingivální, děložní, hemoroidní), poškození zraku (poruchy barevného vidění, skotom, amblyopie) se zvyšuje při dlouhodobém užívání vysokých dávek..

  • doba krvácení (může se zvýšit);
  • koncentrace glukózy v séru (může se snížit);
  • clearance kreatininu (může se snížit);
  • hematokrit nebo hemoglobin (může se snížit);
  • koncentrace sérového kreatininu (může se zvýšit);
  • aktivita "jaterních" transamináz (může se zvýšit).

Pokud se objeví nežádoucí účinky, přestaňte užívat lék a poraďte se s lékařem.

Kontraindikace pro použití

  • přecitlivělost na kteroukoli ze složek, které tvoří lék. Přecitlivělost na kyselinu acetylsalicylovou nebo jiná NSAID, vč. anamnestické údaje o záchvatu bronchiální obstrukce, rýmě, kopřivce po užití kyseliny acetylsalicylové nebo jiných NSAID; syndrom úplné nebo neúplné intolerance kyseliny acetylsalicylové (rhinosinusitida, kopřivka, polypy nosní sliznice, bronchiální astma);
  • erozivní a ulcerativní onemocnění gastrointestinálního traktu v akutním stadiu (včetně peptického vředu žaludku a dvanáctníku, Crohnovy choroby, ulcerózní kolitidy);
  • zánětlivé onemocnění střev;
  • hemofilie a jiné poruchy srážení krve (včetně hypokoagulace), hemoragická diatéza;
  • období po roubování bypassu koronární arterie;
  • gastrointestinální krvácení a intrakraniální krvácení;
  • závažné selhání jater nebo aktivní onemocnění jater;
  • progresivní onemocnění ledvin;
  • závažné selhání ledvin s clearance kreatininu nižší než 30 ml / min, potvrzená hyperkalemie;
  • těhotenství;
  • děti do 6 let.

Opatrně. Starší věk, srdeční selhání, arteriální hypertenze, ischemická choroba srdeční, cerebrovaskulární onemocnění, dyslipidemie, diabetes mellitus, onemocnění periferních tepen, kouření, častá konzumace alkoholu, cirhóza jater s portální hypertenzí, selhání jater a / nebo ledvin s clearance kreatininu nižší než 60 ml / doly, nefrotický syndrom, hyperbilirubinemie, žaludeční vřed a duodenální vřed (v anamnéze), přítomnost infekce H. pylori, gastritida, enteritida, kolitida, onemocnění krve neznámé etiologie (leukopenie a anémie), období laktace, dlouhodobé užívání NSAID, těžká somatická onemocnění, současné podávání perorálních kortikosteroidů (včetně prednisonu), antikoagulancií (včetně warfarinu), antiagregačních látek (včetně kyseliny acetylsalicylové, klopidogrelu), selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (včetně citalopramu, fluoxetin, paroxetin, sertralin).

Aplikace během těhotenství a kojení

Kontraindikováno v těhotenství. Používejte opatrně během laktace.

Žádost o porušení funkce jater

Kontraindikováno u závažného selhání jater nebo aktivního onemocnění jater.

Žádost o poškození funkce ledvin

Kontraindikováno u progresivního onemocnění ledvin, závažné selhání ledvin s clearance kreatininu nižší než 30 ml / min.

Aplikace u dětí

Kontraindikováno u dětí mladších 6 let. Nepoužívejte u dětí do 12 let bez lékařské pomoci.

Použití u starších pacientů

speciální instrukce

Léčba přípravkem by měla být prováděna v minimální účinné dávce, minimálním možném krátkém průběhu. Během dlouhodobé léčby je nutné sledovat obraz periferní krve a funkční stav jater a ledvin. Když se objeví příznaky gastropatie, je zobrazeno pečlivé sledování, včetně esophagogastroduodenoscopy, kompletního krevního obrazu (stanovení hemoglobinu), fekálního okultního krevního testu.

Pokud je nutné stanovit 17-ketosteroidy, je třeba léčbu přerušit 48 hodin před zahájením studie..

Pacienti by se měli zdržet všech typů činností, které vyžadují zvýšenou pozornost, rychlé mentální a motorické reakce. Příjem etanolu se během léčby nedoporučuje.

Předávkovat

Příznaky: bolest břicha, nevolnost, zvracení, letargie, ospalost, deprese, bolest hlavy, tinnitus, metabolická acidóza, kóma, akutní selhání ledvin, snížený krevní tlak, bradykardie, tachykardie, fibrilace síní, zástava dýchání.

Léčba: výplach žaludku (pouze do 1 hodiny po požití), aktivní uhlí, zásadité pití, nucená diuréza, symptomatická léčba.

Lékové interakce

Současné podávání ibuprofenu s kyselinou acetylsalicylovou a jinými NSAID se nedoporučuje. Současné podávání ibuprofenu snižuje protizánětlivý a antiagregační účinek kyseliny acetylsalicylové (je možné zvýšit výskyt akutní koronární nedostatečnosti u pacientů, kteří dostávají malé dávky kyseliny acetylsalicylové jako antiagregační látky po zahájení léčby ibuprofenem). Při podávání s antikoagulancii a trombolytiky (altepláza, streptokináza, urokináza) se současně zvyšuje riziko krvácení. Současné užívání s inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (citalopram, fluoxetin, paroxetin, sertralin) zvyšuje riziko závažného gastrointestinálního krvácení.

Cefamandol, cefaperazon, cefotetan, kyselina valproová, plikamycin zvyšují výskyt hypoprotrombinemie. Cyklosporinové a zlaté přípravky zvyšují účinek ibuprofenu na syntézu prostaglandinů v ledvinách, což se projevuje zvýšením nefrotoxicity. Ibuprofen zvyšuje plazmatickou koncentraci cyklosporinu a pravděpodobnost rozvoje jeho hepatotoxických účinků. Léky, které blokují tubulární sekreci, snižují vylučování a zvyšují plazmatickou koncentraci ibuprofenu. Induktory mikrozomální oxidace (fenytoin, ethanol, barbituráty, rifampicin, fenylbutazon, tricyklická antidepresiva) zvyšují produkci hydroxylovaných aktivních metabolitů a zvyšují riziko těžké intoxikace. Inhibitory mikrozomální oxidace - snižují riziko hepatotoxických účinků. Snižuje hypotenzní aktivitu vazodilatancií, natriuretickou a diuretickou aktivitu u furosemidu a hydrochlorothiazidu. Snižuje účinnost urikosurických léků, zvyšuje účinek nepřímých antikoagulancií, antiagregačních látek, fibrinolytik (zvýšené riziko hemoragických poruch), zvyšuje ulcerogenní účinek při krvácení mineralokortikosteroidů, glukokortikosteroidů, kolchicinu, estrogenů, ethanolu. Zvyšuje účinek perorálních hypoglykemických léků a inzulínu, derivátů sulfonylmočoviny. Antacida a cholestyramin snižují absorpci. Zvyšuje koncentraci digoxinu v krvi, lithiových přípravků, methotrexátu. Kofein zvyšuje analgetický účinek.

Podmínky skladování léku Ibuprofen

Na suchém místě při teplotě nepřesahující 25 ° C. Udržujte mimo dosah dětí!

Články O Burzitida